Zaproszenia ślubne – jak wypisać? Kiedyś musiało być bardzo oficjalnie, elegancko i zachowawczo. Dzisiaj zaproszenia ślubne, zarówno ich wygląd, jak i treść przybierają różnorodne formy, od oficjalnych przez romantyczne po zabawne i naprawdę nietuzinkowe. Wciąż jednak są zasady, których należy się trzymać, bo zaproszenie ma być przede wszystkim czytelne i poprawne. Sprawdźcie kilka podstawowych zasad savoir-vivre.
Zaproszenia ślubne – jak wypisać?
Zacznijmy od tego, że niezależnie od obranej stylistyki i tonu zaproszenie musi zostać wypisane poprawnie i czytelnie. Jeśli chcesz przełamać konwencję, musisz ją najpierw poznać. Przypomnę, więc kilka zaleceń savoir-vivre, aby następnie z pełną świadomością móc się z nimi podroczyć.
-
Zaproszenie powinno być napisane w trzeciej osobie liczby mnogiej.
Używamy zwrotu:
„zapraszają” / „zawiadamiają” / „mają zaszczyt zaprosić”
Nie używamy:
„zapraszamy” / „zawiadamiamy”.
Zgodnie z tradycją i obyczajem zapraszamy „wraz z rodzicami”, niezależnie od tego, kto ponosi koszty wesela.
Przykład:
Agnieszka Kalinowska i Krzysztof Kowalski
wraz z Rodzicami
mają zaszczyt zaprosić/serdecznie zapraszają/zawiadamiają.
Zwróćcie uwagę: słowo “Rodzicami” piszemy wielką literą!
-
Jeśli wymieniacie parę z imienia i nazwiska, to zgodnie z zasadami savoir-vivre’u pierwszą podajemy kobietę, następnie mężczyznę.
Przykład:
Agnieszka Kalinowska i Krzysztof Kowalski
wraz z Rodzicami
mają zaszczyt zaprosić/serdecznie zapraszają/zawiadamiają.
Sz. P. Marzenę i Rafała Kowalskiego | Sz. P. Marzenę Janicką wraz z osobą towarzyszącą
-
Zapraszając osoby dorosłe wraz z dziećmi, możemy użyć kilku formatów.
Przykład:
Agnieszka Kalinowska i Krzysztof Kowalski
wraz z Rodzicami
mają zaszczyt zaprosić/serdecznie zapraszają/zawiadamiają
Sz. P. Marzenę i Rafała Kowalskiego wraz z dziećmi
/ wraz z Patrycją i Kamilem /
Sz. P. Marzenę, Rafała, Patrycję i Kamila Kowalskich.
-
A co jeśli ma to być przyjęcie bez dzieci?
Część par decyduje się na adnotację “zapraszamy bez dzieci” – plusem tego rozwiązania jest bardzo jasny przekaz i brak niedomówień. Niektórzy goście mogą jednak uznać to za coś obraźliwego i nietaktownego. Savoir-vivre nie precyzuje odpowiedzi, czy i jak należy zaprosić członków rodziny bez dzieci. Nie dodając imion dzieci na zaproszeniu sugerujecie, że zaproszone są tylko wypisane osoby. Nie dla każdego będzie to jednak czytelne.
Organizacja wesela bez dzieci staje się bardziej powszechna, nie jest to już tak kontrowersyjne, jak kilka lat temu. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo wszystko niektórzy członkowie rodziny mogą poczuć się urażeni. Rozmowa, szczerość i klarowny przekaz z pewnością ułatwią wszystkim zrozumienie sytuacji.
Więcej informacji na temat wypisywania zaproszeń znajdziecie w tym wpisie: https://naostatniguzik.com.pl/zaproszenie-slubne/
-
Czy na zaproszeniu piszemy o prezentach?
Według zasad savoir-vivre zdecydowanie NIE, jednak w praktyce jest to powszechny zabieg i moim zdaniem nie ma w nic nietaktownego, o ile prezenty nie są zbyt wygórowane. Prośba o książkę, butelkę wina, czy zorganizowanie wspólnej zbiórki na cele charytatywne jest świetnym pomysłem. Dodatkowo zaoszczędzi czas gości, którzy nie będą musieli wymyślać i zastanawiać się nad upominkiem.
Więcej informacji na temat wypisywania zaproszeń znajdziecie w tym wpisie: https://naostatniguzik.com.pl/zaproszenie-slubne/
-
Co oznacza skrót RSVP ?
RSVP (lub R.S.V.P., R.s.v.p.) – skrótowiec pochodzący od francuskiego zwrotu répondez s’il vous plaît (dosłownie: proszę odpowiedzieć), umieszczany na zaproszeniach, gdy zapraszający oczekuje potwierdzenia zamiaru przybycia zapraszanego.
Według savoir-vivre’u odpowiedzi należy udzielić niezwłocznie, najlepiej tego samego dnia, najpóźniej w ciągu 24 godzin; ewentualnie do dnia podanego na zaproszeniu. Oczywiście współcześnie jest inaczej, na zaproszeniu powinien zostać podany termin ostatecznej odpowiedzi oraz informacje kontaktowe, najczęściej jest to numer telefonu.
Zaproszenia ślubne – jak wypisać? Podsumowanie:
Jakie informacje powinny znaleźć się na zaproszeniu?
- Imiona i nazwiska zapraszających;
- Imiona i nazwiska zaproszonych;
- Data, godzina oraz miejsce ślubu i wesela;
- Prośba o potwierdzenie przybycia pod wskazany numeru telefonu.
Zaproszenie może zawierać też:
- mapkę dojazdu,
- informację o noclegu,
- adres strony internetowej wesela,
- informację o transporcie,
- informację o tym, czy będzie to przyjęcie odpowiednie dla dzieci.