Organizacja wesela to duże wyzwanie logistyczne zarówno dla nowożeńców i ich rodziców, jak i dla restauratora. O powodzeniu uroczystości mogą zdecydować szczegóły, dlatego wszystkie elementy powinny być wcześniej uzgodnione i doprecyzowane. W naszym poradniku podpowiadamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć błędów.
Wybór sali, czyli od czego zacząć
Terminy rezerwacji sal na wesele są bardzo odległe. W popularnych restauracjach lub hotelach termin należy ustalać nawet z ponad dwuletnim wyprzedzeniem. Niewiele lepiej wygląda sytuacja z zespołem muzycznym i fotografem.
Wybierając miejsce na wesele warto zastanowić się czego oczekujemy i jakie mamy potrzeby. Już ta wstępna selekcja ułatwi podjęcie decyzji.
Przede wszystkim należy:
- ustalić wielkość budżetu,
- określić liczbę gości,
- ustalić dodatkowe usługi.
Już tylko te trzy kryteria pozwolą na podjęcie decyzji, czy wesele będzie organizowane w restauracji, czy w hotelu. Jeżeli wśród zaproszonych gości nie ma zbyt dużej ilości osób przyjezdnych, to sala restauracyjna w zupełności wystarczy, będzie też tańsza.
Wesele w hotelu ułatwi zapewnienie noclegu dla gość, i a nowożeńcom spędzenie nocy poślubnej w luksusowym apartamencie.
Skorzystaj z pomocy znajomych
Najlepszą rekomendacją są pozytywne opinie znajomych i własne doświadczenia. Jeżeli byliście na weselu, z którego byliście zadowoleni, to warto wpisać lokal na listę. Cenne będą także opinie przyjaciół i znajomych. Na liście mogą pojawić się kolejne 2-3 propozycje. Warto też sprawdzić oferty sal w internecie i opinie na forum. Porównanie kilku opcji ułatwi podjęcie decyzji o wyborze sali.
Lokalizacja – bardzo istotna
W ostatnich latach modne są wesela organizowane w zamkach, pałacach i dworkach. Ich zabytkowe wnętrza zapewniają elegancję i podniosły charakter uroczystości. Niektóre z nich otoczone pięknym parkiem oferują możliwość ślubu plenerowego. Na pewno zapewni niezapomniane wrażenia. Dekoracje kwiatowe, otoczenie zieleni dodadzą uroczystości splendoru.
Wybierając salę trzeba zwrócić uwagą na jego lokalizację. Sprawą podstawową jest zapewnienie weselnikom dowozu do lokalu, a potem powrotu do domu. Z kościoła do sali można zapewnić im transport busem lub autobusem, potem najlepiej jest mieć kierowcę do dyspozycji z własnym samochodem.
Dodatkowe udogodnienia
Bez względu na sposób zapewnienia transportu, przy sali powinien znajdować się bezpłatny parking dla gości. Największy problem z zapewnieniem miejsc postojowych będzie z lokalami usytuowanymi w centrum dużych miast.
Jeśli wśród gości będą osoby niepełnosprawne lub starsze, to ważny jest także podjazd dla wózków i toalety na tym samym poziomie, co sala weselna.
Wizja lokalna
Jeśli na Twojej liście (po wstępnych weryfikacjach) zostało 3-4 sale, to najwyższa pora udać się na wizję lokalną. Najlepiej zrobić to incognito, czyli nieoficjalnie. To okazja, żeby sprawdzić wielkość i wystrój sali, ale przede wszystkim obsługę i jakość potraw.
Uprzejma i komunikatywna obsługa kelnerska to dobry symptom. Smaczne i estetycznie podane potrawy to znak, że warto wybrać ten lokal. Wstępnie można porozmawiać o menu i cenach.
Dekoracja sali
Wizyta w lokalu pozwoli także zaplanować jej dekorację, dopasować do wystroju. Rodzaj i kolor kwiatów są najistotniejsze. To dzięki nim zostanie stworzony odpowiedni nastrój, dodadzą też sali weselnej elegancji.
Menu to podstawa
To kolejny problem, który powoduje wiele dylematów do rozwiązania. Ile dań gorących, o której godzinie, jakie mięsa i surówki, ziemniaki czy frytki.
Ustalając menu warto skorzystać z rad restauratora i własnych doświadczeń. Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie obiad i 4 dania gorące jeżeli wesele będzie trwało do białego rana. Wybierając konkretne potrawy warto postawić na oryginalność i zaskoczyć gości. Doskonale sprawdzą się dania regionalne i sezonowe.
Obiad – główne danie gorące
Obiad powinien składać się z dwóch dań, bo najczęściej goście są tylko po śniadaniu. Zamiast tradycyjnego rosołu z makaronem można podać krem z sezonowych warzyw lub zupę regionalną. Drugie danie powinno dawać gościom kilka opcji do wyboru. Obok klasycznej pieczeni ze schabu można podać klopsy lub zrazy.
Dania gorące
Kolejne dania gorące należy podawać co 3-4 godziny. W okresie letnim lepiej podawać potrawy lekkie typu pierogi, pilawy, kluski śląskie. W okresie zimowym wskazane będą krokiety z barszczem, bigos i inne dania kaloryczne.
Oczywiście podczas imprezy na stołach stale powinny być dostępne napoje (gazowane i niegazowane), półmiski z zimną płytą, różnego rodzaju sałatki warzywne, patery z ciastami, owocami, sałatki owocowe. Punktem kulminacyjnym menu będzie zdecydowanie tort weselny.
Alkohol podczas wesela
To kwestia, którą trzeba bardzo dokładnie ustalić z właścicielem sali. Najczęściej trzeba zapłacić tzw. korkowe, czyli opłatę od własnego alkoholu. Jest to znacznie tańsze, niż zakup trunku w lokalu. Wesela, podczas których goście upijali się do nieprzytomności przeszły już do historii, dlatego bez obawy na weselu można serwować kilka ich rodzajów:
- szampan (obowiązkowy),
- wódka czysta,
- wino czerwone,
- wino białe,
- piwo (z kegi),
- koniak.
O rodzaju serwowanych napojów alkoholowych trzeba uprzedzić restauratora, by mógł przygotować odpowiednie kieliszki.
Tort i ciasta
Najczęściej trzeba je zorganizować we własnym zakresie i dostarczyć wcześniej do lokalu. To dobra opcja ze względu na cenę, ale przede wszystkim na smak. Ciasta pieczone w domu są znacznie smaczniejsze niż te z cukierni. Piętrowy tort pięknie ozdobiony wywoła zachwyt wszystkich gości.
Dobrym zwyczajem jest podziękowanie gościom za gościnę drobnym słodkim prezentem. Pracownicy restauracji przygotują je bez problemu pod warunkiem dostarczenia odpowiednich opakowań plastikowych.
Dania dla osób ze specjalną dietą
To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza, jeżeli wśród gości są dzieci, diabetycy osoby uczulone na gluten lub laktozę. Przygotowanie odpowiednich nie będzie stanowiło problemu, ale restauracja musi mieć czas.
Oferta dodatkowa
To dodatkowy gadżet, który można uzyskać od firmy. Wieczór panieński lub kawalerski z atrakcyjnym rabatem, niższe koszty noclegów dla gości, zespół muzyczny i fotograf w promocyjnych cenach to okazja do obniżenia kosztów.
Umowa gwarancją jakości
Po ustaleniu wszystkich mniejszych i większych szczegółów można przystąpić do podpisania umowy, która szczegółowo powinna zawierać zobowiązania obu stron.
Dobrze wybrana sala na wesele to główny element decydujący o sukcesie i zadowoleniu gości. Pamiątkowe zdjęcia pozwolą wracać pamięcią do niezapomnianych chwil.
Ciekawy wpis, warto się dobrze zastanowić. Wybór odpowiedniej sali zapewnia gościom niepowtarzalny klimat i weselną atmosferę.
Warto tak wypunktować pojedyncze kroki i zadbać o każdy szczegół
Ja bym dorzucił do wizji lokalnej swoje dwa grosze 😉 Dobrze jest jeśli lokal prowadzi restaurację na co dzień a nie tylko od imprezy do imprezy. Jest to szczególnie ważne w kontekście jakości obsługi kelnerskiej. Dobry lokal = dobra obsługa. Druga kwestia – zamawiamy kawę i sok i już wiemy gdzie jesteśmy. Tylko w dobrym lokalu dostaniemy Kawę i Sok a nie coś, co ma przypominać te napoje. Może proste, może banalne ale z perspektywy 10 lat pracy jako fotograf ślubny i odwiedzeniu dziesiątek lokali – sprawdza się 😉
Kiedy wybierzemy już salę weselną, warto pomyśleć, czy nie przydałoby się profesjonalne nagłośnienie. My z narzeczonym korzystaliśmy z firmy, która oferuje nagłośnienie w Krakowie w bardzo atrakcyjnych cenach. Efekty były niesamowite.