Kluczowym momentem po zakończeniu ceremonii kościelnej jest wyjście! Goście czekają żeby zobaczyć nowożeńców, ściskają w dłoniach prezenty, a jak już ich zobaczą… No właśnie – co może się wydarzyć i jakie ma to znaczenie? :)Obsypywanie Młodych to nic innego jak po prostu kolejna forma życzeń. Zwyczaje te są głęboko zakorzenione w historii i maja przynieść Mężowi i Żonie szczęściem pod rożnymi postaciami. Prywatnie uważam, ze to bardzo fajna forma uczczenia zaślubin i powitania Młodych. Zwłaszcza mając na uwadze fakt, ze nie są to puste gesty, a mamy do czynienia z głębsza symbolika.
Ślub to początek nowego etapu w życiu. Po przekroczeniu bram kościoła po raz pierwszy widzimy dwoje ludzi jako Żonę i Męża! Wyjście w tym wypadku oznacza wejście – w nowy świat. Może trochę rozpisałam się zbyt symbolicznie, zobaczmy wiec czym możemy witać Nowożeńców.
Ryż – Chiński symbol płodności i szczęścia. Większość symboli kojarzonych z obsypywaniem małżonków ma zresztą podobne konotacje. Najbardziej klasyczny i popularny „obsypywacz”. Musimy mieć na względzie, że ziarna mogą zostać we włosach! Ryż oczywiście musi być surowy i biały. 🙂
Płatki kwiatów – Piękny kolorowy deszcz płatków wygląda niesamowicie. Tutaj jednak są aż dwie podchwytliwe kwestie: pogoda i wiatr! Jeśli na dworze mży płatki mogą pofarbować suknię, a wówczas ślub zrujnowany. Efekt rzutu kwieciem może zostać zniszczony przez silne podmuchy wiatru – nieposłuszne płatki mogą obsypać nie tych, których chcemy. 🙂
Monety – Najcięższy kaliber do rzutu, zarówno jeśli chodzi o wagę i późniejsze reperkusje. Deszcz monet może poważnie uszkodzić naszych małżonków, lub być po prostu bolesnym przeżyciem. Późniejsze zbieranie drobnych (by zapewnić sobie dostatek w późniejszym życiu) może zniszczyć paznokcie Żony, więc lepiej skonsultować to z Młodymi.
Bańki mydlane – Nowy trend, który wygląda super i nadaje zupełnie nowego charakteru Wielkiemu Wyjściu. Bańki są lekkie, nieinwazyjne, znikają bez śladu i są bardzo tanie! Czy są jakieś minusy? Chyba tylko to, że mogą nie zadowolić tej części rodziny, która przywiązuje wagę do tradycji. Oprócz tego wyglądają super, zwłaszcza puszczane w dużej ilości ze specjalnego pistoletu.
Konfetti – Kolorowo, szybko i dużo! Jeśli dopisze wiatr to przygotujcie się na fajne doświadczenia, zwłaszcza jeśli skorzystacie z popularnych ostatnio wyrzutni i zsynchronizujecie wystrzał! Dodatkowo konfetti może być w różnych kształtach, nawet… małych banknotów!
Teraz przejdźmy do ciekawostek! 🙂
Zboże – Pszenica, żyto, jęczmień – wszystkie plony miały zwiastować urodzaj i oczywiście płodność. Zwyczaj z zamierzchłych czasów, kiedy zboże miało niemal magiczną moc i bardzo silnie zakorzenioną symbolikę, głównie dotyczącą życia.
Gołębie – Wypuszczenie ptaków w kulminacyjnym momencie to zarazem symbol wolności i początku czegoś nowego. Chwila magiczna, zwłaszcza jeśli zostanie uwieczniona na zdjęciach! Ale dużo rzeczy może pójść nie tak… zostawię je Waszej wyobraźni 😉
Mak – Kolejny symbol płodności w naszym zestawieniu. Chyba nigdy nie pomyślałabym o maku do rzucania, ale jest to w moim odczuciu trochę zbyt „ciemny” symbol, a kojarzy się zwłaszcza z pieczywem lub utykaniem w zębach!
Balony – Lepiej chyba sprawdzają się w trakcie sesji zdjęciowych lub podczas zabaw. Wypuszczenie balonów może być elementem oczepin lub nawet Wieczoru Panieńskiego/Kawalerskiego, ale wydaje mi się, ze podczas wyjścia nie będzie miało oczekiwanego efektu.
A jakie są Wasze przemyślenia? Dawajcie znać w komentarzach i na facebooku! Czym Wy będziecie obsypywani? Czym sypaliście? Znacie jakieś inne zwyczaje? 🙂
Sprawdźcie też koniecznie wpis dotyczący 5 przykazań Konsultantki Ślubnej! 🙂