Wybór obrączek często spychamy na ostatnią chwilę. To błąd! U jubilera warto pojawić się około 3 miesiące przed ślubem, a jeśli wiecie że Wasz projekt będzie bardzo szalony porozmawiajcie z wykonawcą jeszcze wcześniej. Jak w każdej materii życia i tutaj wybór nie będzie prosty, modeli, motywów i łączeń kruszców w obrączkach jest co roku coraz więcej. Jak dobrze wybrać? przemyśleć swoje oczekiwania, po prostu pójść do dobrego jubilera i skonfrontować swoje pomysły z wiedzą eksperta. Być może uznacie, że to bez sensu, bo to przecież tylko obrączka… Nie, obrączka jest na całe życie, obrączka ma zachować swoją „urodę”, obrączka ma nie uwierać!
A jeżeli chcecie poznać szalone pomysły na obrączki niektórych par młodych zachęcam do obejrzenia kolejnego odcinka video!
Jak próba złota wpływa na trwałość obrączki?
Pierwszą myślą jest zakup obrączki o najwyższej próbie… To przecież taki wyjątkowy pierścień, musi być wartościowy. To błąd! Musisz wiedzieć, że im wyższa próba złota tym bardziej miękkie i mniej trwałe są obrączki. Właśnie dlatego najtrwalszą próbą jest 585, czyli 14- kartowe złoto.
Próba złota = zawartość złota w 1000 g stopu.
Próba 585 – obrączki wykonane ze złota o tej próbie są najbardziej trwałe.
Próba 333 – odmiana tańsza, bo zawartość złota jest dużo niższa, przez co kolor wyrobów jest jasnożółty a biżuteria szybko śniedzieje.
Próba 750 – obrączki ze złota o próbie 750 są dość miękkie i bardziej podatne na zarysowania i odkształcenia.
Pamiętaj! Za zmianę rozmiaru obrączki przekutej kamieniami lub wykonanej z łączonych kruszców zapłacisz dużo więcej! takich modeli nie można zwiększać, trzeba przekuć obrączki na nowo. Musisz też wziąć pod uwagę to, że każda korekta rozmiaru może się przyczynić do ich nieodwracalnej deformacji. Jest to spowodowane naprężeniami, które powstają podczas ściskania metalu przy wykonywaniu korekty.
Rada dla alergików – białe złoto zawiera domieszkę niklu, który często powoduje uczulenia. Jeśli nie wiesz, czy masz alergię na nikiel, przed zakupem udaj się do alergologa.
Jak nie złoto to co?
- Platyna – do platynowych wyrobów, podobnie jak do złotych, dodaje się domieszki innych metali, które ją utwardzają. W przypadku platyny pożądana próba to zazwyczaj 950 (tylko 50 gram na 1000 gram stopu stanowią inne metale). Biorąc pod uwagę platynę musisz przygotować się na wydatek w granicach 7000 – 8000 złotych.
- Tytan – tytan jest odporny na uszkodzenia i ścieranie. Obrączki z tytanu są polecane osobom uczulonym na złoto, tytan bardzo rzadko powoduje alergie. Dodatkowo ich cena jest nieporównywalnie niska w stosunku do obrączek wykonanych z innych materiałów.
- Drewno – to opcja dla par poszukujących rozwiązań ekologicznych. Takie obrączki to kolejna alternatywa dla alergików. Można je łączyć z różnymi kamieniami szlachetnymi. To na pewno opcja mocno niestandardowa, a jednocześnie niedroga. Trzeba jednak pamiętać, że takie obrączki wymagają specjalnego traktowania i konserwacji.