Wybór daty ślubu potrafi spędzać sen z powiek. Data ślubu jest często powiązana z dniem zaręczyn, rocznicą poznania czy pierwszej randki Pary Młodej. Jeśli właśnie stoisz przed tym trudnym wyborem to koniecznie powinieneś poznać najpopularniejsze słowiańskie mity o dacie ślubu.
Ślub tylko w miesiącach z literą “r” w nazwie
Trudno w to uwierzyć, ale ten słowiański mit jest wciąż przestrzegany przez Pary Młode. Kiedyś uważano, że wyłącznie pary, które biorą ślub w miesiącu z literą “r” w nazwie będą tworzyły szczęśliwe związki i przetrwają nawet najtrudniejsze kryzysy i spory. Kilka lat wstecz, starsi członkowie rodzin nie wyrażali zgody na ślub w miesiącach pozbawionych tej litery w nazwie. Skąd wziął się ten przesąd? Trudno jest to jednoznacznie ocenić. W średniowieczu, w okresie wiosenno – letnim skupiano się głównie na pracy na roli – był to czas żniw i zbioru plonów, a łacińskie nazwy miesięcy tego okresu nie posiadały litery “r” w nazwie. Istnieje też teoria, że literze “r” w numerologii towarzyszy liczba 9 – cyfra symbolizująca szczęście.
Ślub po roku od zaręczyn
Aby związek małżeński był szczęśliwy i zgodny, ślub powinno zorganizować się po roku od zaręczyn. Ma to symbolizować ogromne uczucie jakim się darzycie i wpłynąć na powodzenie Waszego związku. Naszym zdaniem ciężko jest zorganizować przyjęcie weselne w tak krótkim okresie czasowym – jest to co prawda wykonalne, ale wymaga ogromnych nakładów pieniężnych.
Deszcz w dniu ślubu – nieudane małżeństwo
Jeśli aktualnie stoisz przed wyborem daty ślubu, to być może zainteresuje Cię ten przesąd. Słowianie wierzyli, że deszcz w dniu ślubu to prawdziwe fatum ciążące nad dopiero co zawartym związkiem małżeńskim. W tamtych czasach starano się wybierać takie miesiące w ciągu roku, co do których istniała pewność, że nie obfitują w deszcz.
Data ślubu – w te dni jej nie planuj!
Słowianie wierzyli, że nie wolno planować dnia ślubu w okresie Adwentu i Wielkiego Postu ponieważ w tym czasie nie urządza się hucznych zabaw. Ta sama zasada dotyczyła czasu tuż przed i po 1 listopada. W tamtych czasach zalecano również unikanie terminu 1 kwietnia (Prima Aprilis) ponieważ związek małżeński nie będzie traktowany poważnie. Dla Słowian w ślubnym kalendarzu nie powinien istnieć miesiąc maj – “w maju ślub – szybki grób”.
Dzień ślubu ma znaczenie
Aktualnie w Kościołach jedynymi dniami podczas których można zawrzeć związek małżeński jest sobota lub niedziela. Kilkadziesiąt lat temu, można było wybrać sobie dzień zaślubin. Słowianie wierzyli, że ślub w poniedziałek zapewni Parze Młodej zdrowie we wspólnym życiu, we wtorek – bogactwo, w środę – to po prostu idealny dzień na ślub, w czwartek – straty, w piątek – cierpienie, w sobotę – cóż, “na dwoje babka wróżyła”.
Słowiańskich przesądów o dacie ślubu jest sporo – część z nas nadal w nie wierzy, a inni traktują je z przymrużeniem oka. Pamiętaj jednak, że o szczęściu w związku decydują dwie osoby – to jak się traktują, czy dbają o siebie nawzajem i się szanują.